Nasz blog

Najlepsze wpisy prosto od Doradcy OnLine.pl

Mieszkanie dla singla

Niektóre osoby żyjące samotnie decydują się na zakup własnego mieszkania. Ze względu na koszt takiego przedsięwzięcia często korzystają z kredytu hipotecznego. Dla wielu

singli posiadanie własnego mieszkania to niezależność.

Niektórzy kupują mieszkanie w celach inwestycyjnych. Niejednokrotnie koszty wynajmu mieszkania są wyższe niż jego zakup za pośrednictwem kredytu hipotecznego. Pomimo znacznych wymagań banków uzyskanie kredytu hipotecznego przez osobę samotną jest możliwe.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że osoby samotne cechują się niższą zdolnością kredytową w porównaniu do par czy małżeństw. Z tego powodu single muszą uzyskiwać określony pułap dochodów. Jednakże do zalet singli należy to, że mają mniejsze koszty utrzymania od par czy rodzin.

Procedura przyznania kredytu hipotecznego osobom samotnym może być nieco wydłużona. Banki mogą bowiem żądać dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia. Tego rodzaju ubezpieczenie opiewa na takie zdarzenia, jak utrata pracy, choroba czy niezdolność do pracy.

Ponadto w przypadku osoby samotnej istnieje większe prawdopodobieństwo tego, że bank zażąda wyższego wkładu własnego. Single często decydują się na zakup kawalerek bądź mieszkań kompaktowych. Tego typu mieszkania charakteryzują się zazwyczaj niższym metrażem i powierzchnią.

Dla singli dużym ułatwieniem jest możliwość przystąpienia do programu rządowego, w którym zyskają jednorazową pomoc finansową przy zakupie mieszkania. Dzięki temu nabycie własnościowego mieszkania będzie znacznie łatwiejsze.

Kontakt

Potrzebujesz informacji lub wsparcia? Pisz śmiało!